debrabeloved615 debrabeloved615
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound.one batch of fried rice requires 2 pounds of rice.how much does the rice for one batch cost.round to the nearest cent.

Relax

Respuesta :

AlgebraIsMyThing
AlgebraIsMyThing AlgebraIsMyThing
  • 24-11-2020

Answer:

$1.42

Step-by-step explanation:

0.71 *2 = 1.42

bcz we need 2 pounds

Answer Link

Otras preguntas

6.7 g of LiNO3 from a 20 %(m/m) LiNO3 solution.
What MOST LIKELY determined the location of Baghdad in Iraq? a. coastal access b. desert oases access c. proximity to a river d. waterway transportation to
Why was it more important to Homer to focus on the actions of a hero rather than the hero's physical appearance?
Which of these describes muscle cells? 1)specialized cells that protect the body from harmful bacteria 2)specialized cells that maintain structural support 3
A 2 min speech on El Niño
who is simranjit kaur
Bromine gas in a container is heated over a flame. What happens to the average kinetic energy of the bromine particles?
How would you have planned the Jamestown colony to ensure a good and prosperous start? Include the kind of people you would have sent, supplies that would have
\ What equation could be used to create the tame below a n
How do you say I want ice cream in French?