momargardo1225 momargardo1225
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

$19.92 for 2.4 pounds of walnuts what is the price per pound of walnuts

Relax

Respuesta :

virtuematane virtuematane
  • 23-11-2020

Answer:

$8.3

Step-by-step explanation:

Given

2.4 pounds of walnuts=$19.92

Solution

the price per pound of walnuts=19.92/2.4

=$8.3

Price of per pound walnuts is $8.3

Answer Link

Otras preguntas

Investments consist of treasury bills that were purchased in November, 2018 and mature in January, 2019. Prepaid insurance is for two years. What amount should
I need help with common nouns​
write the expression without using exponents (-2y)^4
I need help will give you fives star
A hot air balloon is flying above Groveburg. To the left side of the balloon, the balloonist measure the angle of depression to the Groveburg soccer fields to b
Can someone please help me with this question?!?
Help!!(thank you so much)
average wavelength of radio waves​
Does anyone know this? Needed ASAP
Does anyone know this? Need it ASAP