safiyamc
safiyamc safiyamc
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A juice and two sandwiches cost $70.00. A juice and four sandwiches cost $130.00. What is the cost of a sandwich?

Relax

Respuesta :

dvfhuifdaiuf dvfhuifdaiuf
  • 23-10-2020

Answer:

a sandwich = $30

Step-by-step explanation:

Reason why is because when it added 2 more sandwiches it added 70 with 30 2 times which equals 130.

Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following terms is most closely associated with interjections? A. Action B. Emotion C. Qualification D. Description
How to solve 12^r=13 in solving exponential equation with logarithms
(8-2i)(5+i) A.38-18iB. 38C. 40+2iD. 42-2iE. 42
Which one of the following terms is most closely associated with interjections? A. Action B. Emotion C. Qualification D. Description
I am factor of 48, I am bigger than 4 square. I am smaller than 5. WHAT IS THE MYSTERY NUMBER
what is airbrushing? could you help me?
60% of what number is 72?
Is it true that there a little man on the moon ? is it true
how would I calculate the X from a known velocity when launching a ball off a table?
Which statement best describes an igneous intrusion?     A. Magma explodes to the surface and forms a smooth outer layer of rock.B. Magma is exported to an open