ambrosehw26 ambrosehw26
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

21.50 for 4 pounds of lunch meat or $15.10 for 3 pounds of lunch meat

Relax

Respuesta :

savannahm323
savannahm323 savannahm323
  • 23-10-2020
The 4 pounds for 21.50 is 5.38 per pound
The 3 pounds for 15.10 is 5.03 per pound

The 3 pound option is better because you are paying less per pound than with the 4 pound option.
Answer Link

Otras preguntas

in a recent season NASCAR driver Jimmie Johnson won 6 of the 36 total races held to the nearest thousand ,find the part of races he won
Solve one step equation 60x+153=9x+51
8x-10=x+11 what is the answer I tired to figure it out
two chefs are trying to break world record for the longest spaghetti. chef a measures his spaghetti strand to be 503 2/3 ft chef b measures his spaghetti strand
Show how to count from 170 to 410 using tens and hundreds
A spherical water tank holds 15000ft^3. What is the diameter of the tank? Use V=pie/6*d^3
how do you write 6,007,200 in two other forms
f(x)={1/2x-2, if x≥0}       {3/4x+3, if x<0}Graph this equation?I don't understand how to do this.
evaluate each expression if x=6,y=8,z=3. xy+z=
What is the opposite of x squared plus 5?