teralynterry6
teralynterry6 teralynterry6
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store,mrs.knight bought 4 pounds of apples for $2 per pound and 2 heads of lettuce for $1 each. She had a coupon for $3 off the price of the apples. After her purchase,what was the change in the amount of money that mrs.knight had?

Relax

Respuesta :

beatriz152020
beatriz152020 beatriz152020
  • 23-10-2020
4 pounds - 2 per pound =8
2 head of lettuce- 1 each =2
8-3=5
5+2=7
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an important consideration when preparing slide shows for use as a presentation aid? a. use visuals sparingly b. include as much text
write the population of Lubbock in word form
Find the equation of the line with x-intercept is (4,0) that is perpendicular to the line 3x-8y=5
how you know its smallest to greatest 10, negative 10, 5 ,Negative 5 , 0
how does 0.008 compare to 0.08
Which of these best explains the ability of small insects to walk on the surface of still water?
Solve for x. [tex] \frac{x}{2} [/tex] ≥−4 A. x≤−2 B. x≤−8 C. x≥−2 D. x≥−8
what is 62 hundreds plus 17 ones
how to write the name of the period that hasthe digits 91
for each store, what is the ratio of the number of cans to the price?