bigboyblue bigboyblue
  • 22-10-2020
  • Health
contestada

A gallon of pineapple juice costs $6.00 per gallon What is the cost per quart of pineapple juice?

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-10-2020
Answer:
$1.50

Explanation:
4 quarts in a gallon

Equation:
$6.00 divided by 4 = $1.50 per gallon
Answer Link

Otras preguntas

A pyramid has a base that is a right triangle with legs measuring 15 cm and 24 cm. The height of the pyramid is 13 cm. What is the volume of the pyramid? Ente
24 divided by 48 and show work
Here are the scores of 16 students on an algebra test. 63, 64, 68, 71, 72, 73, 74, 75, 75, 85, 86, 87, 90, 91, 92, 93 Notice that the scores are ordered from
After women in New Mexico won the right to vote, how did New Mexico’s state offices change?
Identify two types of simple machines in this compound machine. A. lever, pulley B. lever, wheel and axle C. screw, lever D. screw, incline plane
a passenger in an airplane flying at an altitude of 10 kilometers sees two towns directly to the east of the plane. The angles of depression to the towns are 28
What’s the answer???????
I need help, please help me!
write two advantages of peace culture​
Approximate the value of square root of 5 to the nearest hundredth