nyiahdadon nyiahdadon
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling 3 lemons for $1.20.how many does one lemon cost?

Relax

Respuesta :

Estellia
Estellia Estellia
  • 25-09-2020

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

Price of 3 lemons = $1.20

Price of 1 lemon = $1.20 [tex]\div[/tex] 3 = $0.40

Answer Link
sammyolaf sammyolaf
  • 25-09-2020
$0.40
Reasons : 120/3=40
Answer Link

Otras preguntas

What do u mean by atmospheric pressure
is basil a herb or a shrub?
find the correct sum of these geometric series.. *a1=343, an=-1, r= -1/7 *a1=80, n=7, r= -1/2 *a1= 3, a8=384, r=2 Please help me with these problems.. :(
Whats the equivalent fraction to 11/17
find the percentage decrease in the area of triangle if each of its side is halved. (by using heron\'s formula)
the transfer of goods, crops, and diseases between New and Old World societies after 1492 How was it called?
Why do some countries have to adopt more than one standard time ?
A softball player leaves the batters box, overruns first base by 3.0 meters, and then returns to first base. Compared to the total distance traveled by the play
if x=at^3 and y=bt^2 then find dy/dx
The Universal Law of Gravity states that the force of gravity acts between all objects. Nonetheless, you never feel that the fridge in your kitchen pulls you to