Poorboy07777
Poorboy07777 Poorboy07777
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

You volunteer to go to the store to buy breakfast for the family reunion. A dozen eggs cost $2.40.
What is the unit price (the price per egg)?

Relax

Respuesta :

tnfrance
tnfrance tnfrance
  • 25-09-2020
There’s 12 eggs in a dozen. To find the unit price, just divide $2.40 by 12. This gives you a final answer of 20¢ per egg.
Answer Link

Otras preguntas

A dna sequence is several thousands of nucleotides distant from the promoter. when this sequence is bound by a protein, transcription rates increase greatly. th
Who was the leader of Student Nonviolent Coordinating Committee? A.) John Lewis or B.) James Farmer
Which description correctly explains the deaths of Cassius and Brutus?
what was the purpose of the warsaw pact?
"how does the risk involved in a money market mutual fund compare with the risk of a certificate of deposit (cd)?"
Zoe has a website selling customizable electronic greeting cards. what could be interfering with her getting the most possible conversions?
How many types of symmetry are there
Are there any limitations on the complexity of innate behaviors? if so, what are they?
All dna polymerases synthesize new dna by adding nucleotides to the _____ of the growing dna chain.
I don't really understand this please help!