Zander000 Zander000
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.20. If ayden spent $2.80 on oranges,how many did he buy?

Relax

Respuesta :

fluffybear
fluffybear fluffybear
  • 24-09-2020
Ayden bought 4 oranges.
Explanation:
4.20 divided by 6 will give you 0.7
0.7 times 4 gives you 2.8
Answer Link

Otras preguntas

Elders in the clan recognize that one of the greatest strengths the Igbo people have is _____. A. their willingness to fight B. their gods C. their traditions D
I need help please.
Write a short fiction story (about 150 words) based on a real fact.(For example the story of Jack and Rose in the Titanic is fictional, but the sinking really h
Which of the following pairs accurately connects a macromolecule to its monomer ? A. Lipids–phosphate groups B. Carbohydrates–amino acids C. Proteins–nitro
Use the elimination method to solve the system of equations. Choose the correct ordered pair
If BP PC, what is m BC? 60 90 180
Please please help me
(Very easy) Find the surface area of this figure
[tex] \times \div 8 \geqslant 9 \frac{ \times }{7} \leqslant 1[/tex]​
HELP! 18 points for the two questions!! urgent will mark brainliest