neveahj27
neveahj27 neveahj27
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

At Super Grocery, strawberries cost $3.00 for 2 pounds. What is the unit price per pound of strawberries? 6 dollars per pound 6 strawberries per dollar O 1.50 dollars per pound O 1.50 strawberries per dollar​

Relax

Respuesta :

Goarkhe07
Goarkhe07 Goarkhe07
  • 22-09-2020

Step-by-step explanation:

cost of 2 pounds strawberies=$3.00

unit cost per pound strawberries=$3.00/2

=$01.50 answer.

Answer Link

Otras preguntas

Does anyone want to zoxoxm with me
Biology application. The approximate number of calories C that an animal needs each day is given by c = 72m 2/4, where m is the animal mass in kilograms. Find
write a letter to your uncle describing about your study ​
What is the purpose of the third paragraph of this article
write an inequality that represents the real-world problem. then select all that apply
Can someone help me? It's urgent and thank you!
How do Mr. Jones and the other farmers react to the rebellion on Animal Farm?
Which of the following is not a potential problem of using more nuclear energy
PLEASE HELP i’m stuck and this is due soon!!
Farris Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: Selling price $ 128 Units in beg