kellis2025
kellis2025 kellis2025
  • 25-07-2020
  • Mathematics
contestada

Write an expression for the cost of 12 uniforms, multiply 12 by the cost of 1 uniform.

Relax

Respuesta :

swan85 swan85
  • 25-07-2020

Answer:

384

Step-by-step explanation:

the cost of the shirt is 13, pants is 11, and 8 for socks

13+11+8=32

the cost of 12 uniforms:12(13+11+8)=384

Answer Link

Otras preguntas

A force acts on an object and moves it a certain distance. The product of the force and the distance is the done on the object.
What is the solution to the following system of linear equations? {4x - y = -6 {x - 2y = -5 Please explain how you solved!
Subtract 5x+4 from 2x-4 simplify if possible
Use the terms base and height to describe how to calculate the area of a parallelogram
THE TERM USED TO DESCRIBE CONTROLLING INFORMATION IS _________.
The study of human geography includes sub-branches in all of the following areas EXCEPTa.geologyb.economic geographyc.agricultural geographyd.demographye.cultur
one table sale has 75 cookies. Another table has 60 cupcakes. which table allows for more rectangular arrangements when all the cookies and cupcakes are display
what important skills did people of the old stone age use to find food?
Anybody ? Know how to do this
A society depending upon the spoken word is called a(n) _______ culture.