Flag question
You buy halibut at $30 per
pound,
One portion of seared
halibut requires 6 ounces of
halibut.
How much does the halibut
for one portion cost? Round
to the nearest cent.​

Relax

Respuesta :

Answer:

$11.25

Step-by-step explanation:

price = $30/lb

16 oz = 1 lb

1 portion = 6 oz = 6/16 lb = 3/8 lb

$30/lb * 3/8 lb = $11.25