
Answer:
Full cost per unit = $690
Explanation:
The full cost of a product is the sum of its variable cost per unit and its fixed cost per unit. Costing a product at its full cost ensures that all costs are recovered both variable cost and fixed cost
The full cost for Crandle's product would be:
                             $
Material                     130
Labour                     110
Manufacturing            125
Market                     65
Variable cost              430
Fixed cost
Manufacturing            175
Marketing                   85
Full cost per unit             690
Full cost per unit = $690