khull029 khull029
  • 23-04-2020
  • Mathematics
contestada

Rachel spent $24.15 on vegetables . She bought 2lbs of onions, 3 lbs of carrots, and 1 1/2 lbs of mushrooms. If the onions cost $3.69 per lb, and the carrots cost $4.29 per lb, what is the price per lb of mushrooms?

Relax

Respuesta :

akilesbenitez
akilesbenitez akilesbenitez
  • 23-04-2020

Answer:

The answer is 0.7

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A pure bred red-flowering plant and a pure bred white-flowering plant cross. The offspring produce pink flowers. What pattern of inheritance is this? a. comple
Specified variable a = 3b - c, for b
How do you write 20,484,163 in expanded form?
Find the first three iterates of the fiction for the given initial value F(x)=x+2, x0=0
Which of the following is a noninfectious disease? a. AIDS b. diabetes c. influenza d. polio
If a dune Buggy is traveling for 20 seconds at a speed of 8.5m/s how do I calculate the unknown quantities
what does tropic of capricorn
material composed of two or more elements or compounds that are physically mixed together but not chemically combined whats the answer please?
If a dune Buggy is traveling for 20 seconds at a speed of 8.5m/s how do I calculate the unknown quantities
Find x so the distance between (x,2) and (1,5) is 13.