
Answer:
Final cost = $ 1313
Step-by-step explanation:
Solution:-
- The order details for number of loaves for each type of bread are as follows:
    { 400 whole wheat , 200 oat bread . 350 rye bread }
- The cost per hour of mixing, baking, and packaging is as follows:
    { $ 14 , $ 25 , $ 2 }
- The time taken in hours for making each bread in terms of mixing, backing and packaging is given in a form of matrix:
       [tex]A = \left[\begin{array}{cccc}Mix&Bake&Package\\0.04&0.07&0.02&Wheat\\0.03&0.05&0.02&Oat\\0.04&0.06&0.02&Rye\end{array}\right][/tex]
- We will define matrix B as the number of each bread on order. Such that AB gives us the time taken for making order:
       [tex]B = \begin{array}{ccc}400\\200\\350\end{array}[/tex]
- The product of two matrix AxB would be:
      [tex]A*B = \left[\begin{array}{cccc}Mix&Bake&Package\\0.04&0.07&0.02&Wheat\\0.03&0.05&0.02&Oat\\0.04&0.06&0.02&Rye\end{array}\right] x \left[\begin{array}{ccc}400\\200\\350\end{array}\right] = \left[\begin{array}{ccc}37\\29\\35\end{array}\right][/tex]
- The matrix C representing the rates:
      [tex]C = \left[\begin{array}{ccc}14&25&2\end{array}\right][/tex]
- The final cost would be:
       [tex]\left[\begin{array}{ccc}14&25&2\end{array}\right] x \left[\begin{array}{ccc}37\\29\\35\end{array}\right] = 1313[/tex]
Final cost = $ 1313