itzjag13
itzjag13 itzjag13
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

tom bought a pack of pencils for $1.99 and 3 notebooks. He spent $6. How much did each notebook cost?

Relax

Respuesta :

kayladopke0 kayladopke0
  • 22-04-2020

Answer:

Approximately $1.34 for each notebook.

Step-by-step explanation:

6-1.99=4.01

4.01/3=1.3366...

Answer: $1.34 per notebook

Answer Link

Otras preguntas

How can global warming lead to changes to the Earth’s surface? a. Global warming can lead to an increased number of earthquakes, which change the Earth’s surfac
what other fields of the study might contribute to knowledge and understanding in art history?
Explain why 2.15 and -2.15 are are opposites?
If you drink a soda with sugar, what happens to your blood glucagon levels?
What are the adaptive immune responses induced following acute and chronic infection with HIV?
What are the three differences between The Quran and the Gospel??
a speech is considered what type of text
While the signalman is describing the actions of the person he sees by the mouth of the tunnel, the narrator says in his mind. "for God's sake clear the way!" w
ratio of 6 to 4 is equal to
What to numbers can be added up the six multiplied to nine