The cost, y, of red apples can be represented by the equation y = 2x, where x
is the number of pounds of red apples.
The graph shows the cost of green apples.

The cost y of red apples can be represented by the equation y 2x where x is the number of pounds of red apples The graph shows the cost of green apples class=
Relax

Respuesta :

Answer:

Red apples

Step-by-step explanation:

The equation of the graph is y= [tex]\frac{3}{2}[/tex] x

[tex]\frac{3}{2}[/tex] < 2 therefore green apples are cheaper and red apples cost more per pound

Answer:

Red Apples

Step-by-step explanation: