
Respuesta :
Answer:
 MARIN PRODUCTS
Selling after further processing
                      DBB-1       DBB-2         DBB-3
unit                    16,000     24,000         36,000
Sales revenue after
processing             $1,040,000   $1,200,000    $2,700,000
Joint Cost              (757,895)      (1,136,842)     (1,705,263)
Separate processing cost  (110,000)     (44,000)      (66,000)
Net Income             172,105      10,158         928,737
selling at slipt off point
                      DBB-1       DBB-2         DBB-3
unit                    16,000     24,000         36,000
Sales revenue          $400,000     840,000      1,980,000
Joint Cost              (757,895)     (1,136,842)    (1,705,263)
Net Income             (357,895)      (296,842)       274,737
Decision : All products should be processed further in order to increase the profit of the company
Allocation of Joint Cost
Cost per unit = $3,600,000/76,000= Â $47.37
DBB-1 = Â $47.37*16,000 = $757,895
DBB-2 = $47.37*24,000 = $1,136,842
DBB-3 = $47.37*36,000 = $1,705,263
Explanation: