Relax

Respuesta :

Answer:

8 pound bag for $7.40

Step-by-step explanation:

  • 7.40÷8= $0.925→ it means, per pound costs $0.925
  • 5.38÷4= $1.345→ it means, per pound costs $1.345

Therefore, the first option for 8 pound bag for $7.40 is cheaper and better.