
Answer: $9.16
Step-by-step explanation:
Given : The cost of 3 handkerchief = $2.29
Then , the cost of one handkerchief =[tex]\dfrac{\$2.29}{3}[/tex]
We know that one dozen contains 12 units.
Now, the cost of 12 handkerchief= [tex]\dfrac{\$2.29}{3}\times12=\$9.16[/tex]
Hence, the cost per dozen of handkerchief is $9.16.