alex024174
alex024174 alex024174
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of pears cost 28.00. What is the price per ounce

Relax

Respuesta :

yaniijenee28
yaniijenee28 yaniijenee28
  • 25-03-2020
0.25 cent per ounce because 16 ounce in a pound so 16 x 7 = 112 $28 divided by 112 is 0.25
Answer Link

Otras preguntas

In a(n) BLANK , the matter’s identity stays the same.
how many people died in the eruption mauna loa?
maggie's grandmother used 16 limes to make 2 key lime pies. at this rate, how many limes does she need to make 6 key lime pies
The total war effort endangered civilians because A.it did not offer legal protection to those who did not participate in the war effort. B.it meant that every
Write a set of three numbers that have a GCF of 13.
To which class of compounds does ammonia belong?
A cylinder and a cone have the same diameter: 8 inches. The height of the cylinder is 9 inches. The height of the cone is 18 inches. Use π = 3.14. What is the
the muffin shop chain of bakeries sold 745,305 muffins last year. write this number in expanded form . PS I know this just to lazy to think today
What is equal to -15? a) -5+10 b)-5-10 c)-5+(-10) d) -5-(-10)
What did percy's mother, sally, want to do with her life? why didn't she?