elladenton1214 elladenton1214
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

What is the BEST deal on rice?
• 500 g of rice at $1.90
• 1 kg of rice at $3.70
• 5 kg of rice at $18.00
• 10 kg of rice at $35.00
• 20 kg of rice at $72.00

Relax

Respuesta :

owaisrazakhan242
owaisrazakhan242 owaisrazakhan242
  • 24-03-2020

Answer:

Answer is 10 kg for $35

Step-by-step explanation:

Unitary method

Answer Link

Otras preguntas

Compare and contrast centipedes and millipedes
Which statement is inconsistent with the concept of isotopes of the same element? a. Isotopes have the same number of protons b. Isotopes have the same atomic n
School is cancelled if there is at least 8 inches of snow at 5am. If there are three inches of snow at 8 pm the night before and snow is predicted to fall at
Volume , mass, and weight can be measured with balances, scales, and ?
How can you tell when a solution is formed?
1/4 of a liter is equal to how many mL
A number decreased by 4 is less than 14?
Volume , mass, and weight can be measured with balances, scales, and ?
what is the perpendicular adjacent sides in the triangle
Three consecutive even numbers add up to a number between 100 and 120. What might the numbers be?