Sally bought a bag of apples for 5.60. There are 8 apples in the bag.
Show your work to calculate the unit rate and explain what your answer shows in a complete sentence.

Relax

Respuesta :

Answer:

Each apple equals seventy cents, this shows the unit rate 1:70

Step-by-step explanation:

$5.60 ÷ 8 = $0.70