smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Is the statement true or
false?
Each piece of fruit costs
the same when 6
apples sell for $0.96
and 8 oranges sell for
$1.28. ​

Relax

Respuesta :

anna12348034 anna12348034
  • 24-02-2020

Answer:

True

Step-by-step explanation:

You do 0.96÷6=0.16

And 1.28÷8=0.16

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

i giveeeeeeeeeeeeee brainlilsttttttttttttttttt
3n2 + 13n+4= 0 Solve equation by factoring
1. How does South Africa's geography and location affect trade?​
what is kerbs cycle and where it occur?​
Pls helpp I need a good grade on this
I need help on my assignment 1: Persuasive Argument Project. on Commercial​
Camille's kitchen has an area of 80 square feet. The kitchen is 8 times as many square feet as Camille's pantry. If the pantry is 2 feet wide, what is the lengt
f(x) = (x+3)(2x²+5) Find the derivative
What is the prepositional phrase in the following sentence Temple College has enjoyed an excellent academic reputation for 90 years
Do you think that one mole of the difference substances have the same amount?