
Answer:
The actual manufacturing cost per unit is 23.46
Explanation:
Step 1. Given information.
Step 2. Formulas needed to solve the exercise.
Actual manufacturing cost per unit
Direct materials = Fixed overhead * price direct material
Direct labor = direct labor * price per hour
cost per unit = Total cost / units sold Â
Step 3. Calculation.
(+) Direct materials = 12,200*4.80 = 58.560 Â
(+) Direct labor = 5,950*8 = 47.600 Â
(+) Overhead 29.920 Â
Total 136.080 Â
Cost per unit = 136,080/5,800
 Â
Cost per unit = 23.46
Â
Step 4. Solution.
The actual manufacturing cost per unit is 23.46