the1tabari the1tabari
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

In each of the following problems, type the price per unit per oz. in blanks a. and b, then pick the best buy.​

In each of the following problems type the price per unit per oz in blanks a and b then pick the best buy class=
Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2019

1 pound = 16 ounces

80/16 = 5c per ounce

1.95/32 = 0.06c

B would be the better buy

Answer Link

Otras preguntas

2. Jared dreams that he may play/may plays in the major league.
(15points) Let 21, 22, ..., Ik be linearly independ vectors in a vector space V. If we add a vector Ik+1 to the collection, will we still have a linear independ
The load on a bolt consists of an axial pull of 20 KN together with a transverse shear forcer of 10KN Find the diameter of bolt required according to 1 Maximum
i need advice on sth i can't share to my classmates ,so if u r down ,comment me​
Analyse the need patterns of these four employees of swetal finance limited in the light of contents theories of motivation
Задание 2. Определите степень окисления в следующих соединениях: СаСО3, НІО3, С12, CrO3, РН3 помогите пожалуйста
HELP ASAP!! READ CAREFULLY
HELP ASAP!! READ CAREFULLY
How to integrate this?
how long will a bus take to travel 150 km at an average speed of 40km/h