erica0486 erica0486
  • 21-11-2019
  • Mathematics
contestada

Melanie finds paint at the store for $4.95 per gallon. She also finds a Paintbrush for
$3.75. Write an equation for y, the total cost, for x gallons of paint and 1 paintbrush.
y = 1.2x
y = 8.7%
y = 3.75x + 4.95
y = 4.95x + 3.75

Relax

Respuesta :

mario423542
mario423542 mario423542
  • 21-11-2019

Answer:

y = 4.95x + 3.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The cost C, in dollars, of renting a minivan for a day is given by the linear equation C = 0.3x + 42, where x is number of miles driven. Find the cost renting
Write yes if the following polygons are regular, and no if they’re not.
Me palmo makes coffe at breakfast it takes the coffee maker 3 minutes to brew 24 cups of coffee at this rate how long will it take the coffee maker to brew 312
A cube has a side length of 14 meters. What is the volume of the cube?
Why were hunting and gathering societies nomadic?
Hi can someone please correct me.
Six times the square of a number.
Simplify (x-4)(4x^2+x-6)!!!
change 45/8 to mixed fraction​
Venita is factoring the expression 32 a b minus 8 b. She determines the GCF and writes the factored expression as 8 b (4 a minus 0). Which best describes Venita