255877
255877 255877
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

at the local store a 16 oz bottle of apple juice costs $3.20. what is the cost of the apple juice per ounce?

Relax

Respuesta :

nishic101 nishic101
  • 22-10-2019

Answer:

Step-by-step explanation:[tex]\frac{3.20}{16} =.2\\\\[/tex]

Therefore, the answer is .20 cents

Answer Link

Otras preguntas

Candace said I'm thinking of a fraction. If I divide it by 1/2,I get 3/11.what fraction was Candace thinking of??
What is 155% as a mixed number?
What type of government does Botswana have? Who is their president?
area of room is 320 and width is 4/5 of length
a rug covers 1/4 of the floor.The area of the rug is 10ft what is the area of the floor?
The students who went to summer camp voted for there favorite activities how many more students voted Viking than for fishing 21 biking who voted 9 fishing peop
how do I solve this problem? mars rotates on its axis at the rate of . 2552 rad/hr how many hours are in a martian day?
How is linkage used to make gene maps?
What shape has only 1 pair of parallel line
Is 2/14 equivalent to 3/7