Seudónimo Seudónimo
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

You are knitting a scarf using 4 balls of yarn. The yarn costs a total of $24.88. How much does 1 ball of yarn cost?

Relax

Respuesta :

rachelblaiir
rachelblaiir rachelblaiir
  • 22-10-2019

Answer:

$6.22

Step-by-step explanation:

If you divide the total by the amount of yarn bought, 4, you get 6.22.

24.88/4=6.22

Answer Link

Otras preguntas

what does ''death by a thousand cuts'' mean?
Helpers are needed to prepare for the fete. Each helper can make either 2 large cakes per hour, or 35 small cakes per hour. The kitchen is available for 3 hour
7/8,0.98,8/9 least to greatest
How do you solve / figure 8 x 51 (Distributive property)
A group of 18 people ordered soup and sandwiches for lunch. Each person in the group had either one soup or one sandwich. The sandwiches cost $7.75 each and the
Approximate the cube root. Round to the nearest tenth.
the total length of 4 blue banners and 5 yellow banners is 49 meters. the total length of 2 blue banners and 1 yellow banner is 17 meters all banners of the sa
- x / 3 = 6 ( solving linear equations )
An innovative rural public health program is reducing infant mortality in a certain West African country. Pretend the program in Senegal has been reducing infa
Round 76.5 to the nearest whole number