lizbeth1987 lizbeth1987
  • 22-09-2019
  • Mathematics
contestada

A 3-yard roll of wrapping paper costs $10.35. What is the price per foot?

Relax

Respuesta :

bradnorris03
bradnorris03 bradnorris03
  • 22-09-2019

Answer:

$1.15 per foot

Step-by-step explanation:

3 yards = 9 feet  ( 3 feet per yard)

$10.35/9=$1.15  (Divide the total cost by number of feet)

Answer Link
ayana1331 ayana1331
  • 22-09-2019

Answer:

$1.15

Step-by-step explanation:

3yard = 9 feet

wrapping it the answer is correct

Answer Link

Otras preguntas

give m an example of age problem
why are the temperatures fairly constant in the surface zone and the deep zone
In a church has 5 candles, enter 3 and 2 thieves thieves, every thief takes one candle, how many candles are left in the church
Explain why the high pitched whistle is fine for the Dolphins
identify the solution of each equation from the list given H+19=56,36,37,38
What is the definition of a pipel from the Holocaust?
What is the first 6 nonzero multiples of 7?
the perimeter of a triangle is 59 in. The longest side is 11in. longer than the medium side, and the medium side is 3in longer than the shortest side. find the
out of a total of 500 flowers,65 are roses. what percent of the flowers are roses
do eukaryotes have a nucleus