casaundrayc casaundrayc
  • 22-09-2019
  • Mathematics
contestada

If your car gets 26 miles per gallon how much does it cost to drive 300 miles when gas cost 2.60 per gallon.

Relax

Respuesta :

slocumbgarce
slocumbgarce slocumbgarce
  • 22-09-2019

Answer:

30 dollars

Step-by-step explanation:

300/26x2.60= 30 dollars

Answer Link

Otras preguntas

what is the value of f(16)-f(0) when f(x)=4x-8?
What three things should be included in a concluding paragraph?
What can be calculated if you know the distance that an object travels in one unit of time?
Which sentence does not contain any errors in comma usage? A. When do you want to go to the beach, Dave? B. Just wait, dear friend until I tell you my news! C.
Help me PleAse :) Which equation represents the graph of the linear function? A. y = −3x + 1 B. y = −3x − 1 C. y = 3x + 1 D. y = 3x − 1
A body that sets up and enforces laws is
A glass falls off a shelf. How fast is the glass moving after 0.4 seconds?
In "The Bat-Poet," which best describes the little brown bat's attempt to write a poem about bats? A. It is more boring because he does not find anything inter
I need to solve this equation for my homework. 25÷(14-4)÷5= I can't get one of the answer choices
explain how trade organizations impacted the United States