bia98 bia98
  • 22-08-2019
  • Mathematics
contestada

3.) A 24 pack of soda costs $6.48.
What is the unit rate of cost per can?

Relax

Respuesta :

hoangpm04
hoangpm04 hoangpm04
  • 22-08-2019

Answer:

$0.27

Step-by-step explanation:

The unit rate of cost per can would equal total costs divide by total can

= $6.48 / 24

= $0.27

Hope this helped :3

Answer Link

Otras preguntas

What Is the Function of Tone in Poetry ?
why do you think it is important for scientists to be curious
Write your answer as a fraction in simplest form subtract 5/8-3/5
Jim has three times as many comic books as Charles. Charles has 2/3 as many books as Bob. Bob has 27 books. How many comic books does Jim have?*
If S is between R and T, RT=24, RS=x^2+8, and ST= 3x+6 how to find the value of X and if S is the midpoint or not (please show how you got the answer)
x=square root of 880-8x
What is the main idea of wizard of oz?
Aluminum metal reacts with HCl to produce aluminum chloride and hydrogen gas. How many grams of aluminum metal must be added to an excess of HCl to produce 33.6
How were Serbia''s actions in Kosovo similar to its actions in Bosnia and Herzegovina ?
where can landforms be found