luna4332
luna4332 luna4332
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Jack rented a bike from Alberto’s Bikes. It cost $13 plus $3 per hour. If Jack paid $22, then he rented the bike for how many hours?

Relax

Respuesta :

randomperson7165 randomperson7165
  • 23-05-2019

Answer:

3

Step-by-step explanation:

22 - 13 aka cost of bike so it leaves 9 dollars. 9 divided by 3 aka hrly cost is 3

Answer Link

Otras preguntas

A drop of acetone (nail polish remover) has a mass of 35 mg and a density of 0.788 g/cm3 . What is its volume in cubic centimeters?
what are three ways a farmer could benefit from vegetative propagation?
Find the difference. (pls help me!!)
Select the sentence that has the adverb in the correct location (A)The terribly weather outside is hot. (B)The weather outside is hot terribly (C)The weather ou
The diagram shows a semicircle with centre o o and radius 2 2 and a semicircular arc with diameter p r pr. Angle p o r por is a right angle. What is the area of
The local water slides have 30 employees, of which 30% are temporary. How many temporary employees are there? temporary employees
21-3+18 divided by 6 =6
helppppp mee plsssss
What is scientific knowledge made of?
I neeed AN ESSAY ON DOGS STAT. GIVING BRAINLIEST AND 100 POINTS