At a deli, Aaron bought 2/3 of a pound of sliced turkey for $4.36. What is the unit price of sliced turkey at the deli? Round answers to the nearest cent.
$4.36 per pound
$6.54 per pound
$2.91 per pound
$5.03 per pound
$8.72 per pound

Relax

Respuesta :

Answer:

$6.54 per pound

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit price divide the total cost by the total pounds

so

[tex]\frac{4.36}{(2/3)}=\frac{4.36*3}{2}=\$6.54\ per\ pound[/tex]