stacey1vil stacey1vil
  • 24-04-2019
  • Mathematics
contestada

Will bought a package of 24 juice bottles for $7.44. Which equation relates the cost , c of a package of juice bottles to the number of bottles, b, in the package?

Relax

Respuesta :

18jd65oxzo9t
18jd65oxzo9t 18jd65oxzo9t
  • 28-04-2019

7.44÷24=c because to find the unit price you need divide 7.44 by 24

Answer Link
dartois11553 dartois11553
  • 24-03-2021

Answer:

c=0.31b

Step-by-step explanation:

$7.44 divided by 24 = 0.31

Answer Link

Otras preguntas

The name of each contestant is written on a separate card, the cards are placed in a bag, and three names are picked from the bag. Identify which type of sampli
how can I solve this square of binomial? (5d - 7d^2t)^2?
what is the possessive case?
A second baseman tosses the ball to a first baseman, who catches it a the same level from which it was thrown. The throw is made with an initial speed o 19.0 m/
Insert 2 irrational numbers between 2/5 and 3/4
Factor then solve.1.81 - 4x²=02. 4s² + 9 = 12s
what is the possessive case?
How many faces edges vertices does a decagonal prism have ?
the one to one functions G and H are defined as followG={(-8,1),(1,5),(4,-5)(8,-9)}H(x)=3x+4find the following g^-1(1)=h^-1(x)=(h^-1oh)(-2)=
How do I solve for x and state the restriction if (a-c)/(x-a)=m