shyshy32
shyshy32 shyshy32
  • 27-03-2019
  • Mathematics
contestada

Can someone help me find the way to get this answer??

Can someone help me find the way to get this answer class=
Relax

Respuesta :

EdwardYang EdwardYang
  • 27-03-2019

The figure can be splitted into 2 trapeziums.

Hence, 14.5 * 16 + 20 * 10 = 432.

Answer Link
bballfan230537
bballfan230537 bballfan230537
  • 27-03-2019

The first choice which is 432 units.

Answer Link

Otras preguntas

How did the Crusades and the Renaissance encourage the age of exploration?
John left his home and walked 3 blocks to his school , as shown in the accompanying graph. What is one possible interpretation of the section of the graph from
Use the ten frames. Write a number sentence. There are 17 goats in the barn. 8 goats go outside. How many goats are still in the barn?
What is the difference between the product of 19 and 3.6 and the sum of 2.87 and 3.5
what is the unit rate in dollars per hour if u have 1/2 hour equals $1.25?
what is the unit rate in dollars per hour if u have 1/2 hour equals $1.25?
which city is the highest population in the state of Georgia?
how many moles are in 2.3 grams of phosphorus?
The process that releases energy from food in the presence of oxygen is ?
Juanita wants to give bags of stickers to her friends. She wants to give the same number of stickers to each friend. She's not sure if she needs 4 bags or 6 bag