The expression 24y + 36 represents the costs of a dozen eggs. Use factoring to write an expression that is equivalent to 24y + 36. Then write an expression for the cost of one egg.

Relax

Respuesta :

Answer:

2y + 3

Step-by-step explanation:

Note that 12 divides evenly into both 24 and 36.  Thus,

24y + 36 = 12(2y + 3).

That's the cost of a dozen eggs.

Then the cost of one egg must be

12(2y + 3)

-------------- = 2y + 3

      12