bogonkosasha bogonkosasha
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

Dan buys candy that costs $6 per pound. He will buy at least 5 pounds of candy. What are the possible amounts he will spend on candy?

Relax

Respuesta :

RealRichest
RealRichest RealRichest
  • 24-01-2019
Any amount $30 or over.
Answer Link
armanarnav
armanarnav armanarnav
  • 23-10-2021

Answer:

It will be greater than 30$

Answer Link

Otras preguntas

What is the square unit of this figure?
What is the complete factorization of x2 + 4x − 45?
find the value of x and y, (3x - 2y, 7) = (11, x + y)
What was an affect of the us increase in production during World War II. It gave the allies the advantage to win the war
• A bond’s is generally $1,000 and represents the amount borrowed from the bond’s first purchaser. • A bond issuer is said to be in if it does not pay the inter
Two villages are 14km apart in real life. How far apart would they be on A map scale with 1:25000
George buys a pizza. He eats 3/8 of the pizza for lunch and 1/4 of the pizza for dinner. What fraction of the pizza has George eaten?
eg. In the diagram. FindThe value of a The value of b The value of c​
who are maha-samanthas​
help plz I’m stuckkkk