bensullivan06 bensullivan06
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

Luna had $50 when she got to the carnival.After riding 12 rides,she had $26.what was the price of each ride

Relax

Respuesta :

trinityking
trinityking trinityking
  • 21-12-2018

Answer:

The answer is 2 dollars

Step-by-step explanation:


Answer Link
Аноним Аноним
  • 21-12-2018

Answer:

2 dollars for every ride

Step-by-step explanation:

50-26=24

then divide 24 by 12 which will give you 2 dollars for every ride

Answer Link

Otras preguntas

4. Jim uses 3 cups of peaches to yield 4 cups of peach jam. He also makes strawberry-peach jam. He uses equal amounts of strawberry and peaches. How many cups o
How do I solve this?
The science that examines how humans interact with their environment is known as environmental science? True False
question 11 I trying to figure out
PLS HELP ME ASAP FOR 6 and 7 (SHOW WORK!!) + kinda LOTS OF POINTS
What is the solution to -3x - 5 < -2
Oliver is not allowed to watch more than 4 hours of television a week. He watched his favorite show on Monday which was 1 hour long and his favorite Tuesday sho
There are 18 girls and 12 boys in your class. What is the probability
Fossil fuels are useful because when they burn they produce what
Identify all of the adverbs in the following sentence : Why don't you come over today?