sarah465 sarah465
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Ashley Stewart bought some doughnuts for $19.32 the cost of each donut was $.69. How many doughnuts more than two dozen did she buy?
(Remember one doz = 12 things)

Relax

Respuesta :

aaron589 aaron589
  • 23-10-2018

You'd divide $19.32 by $.69, that is 28 donuts then you'd subtract 24 from 28 to find out how any MORE donuts she bought than two dozen so the answer is 4 donuts.

Answer Link

Otras preguntas

What is 13/250 in a decimal
students of different ages were given the same puzzle to assemble. the puzzle assembly time was measured wat is the independent variable ,dependent variable and
Toni can carry up to 18 lb in her backpack. her lunch weighs 1 lb, her gym clothes weigh 3 lb each. how many books can she carry in her backpack?
What are two reasons early immigrants left their homelands and came to the land known today as the united states?
To calculate the amount of heat absorbed as a substance melts, which of the following information is NOT needed? a. the mass of the substance c. the change in t
Which country is located 30 S and 120 E
What is 83 tenths in lowest term
rename 120,000 ten thousand
5x - 3(2x-4) is equivalent to 12 - x
the instantaneous velocity of an object is the blank of the object with a blank