najebird57 najebird57
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy two pound jar of salsa for $9.28 or 17 oz of Jar salsa for $6.80

Relax

Respuesta :

Election2040 Election2040
  • 25-09-2018
Two pounder is 0.29 cents per ounce. 17 is 0.40 an ounce. Get the smaller jar if it's made near you. Seriously. Buy local.
Answer Link

Otras preguntas

change 5 5/16 into a decimal and show work
If a function is written in slope intercept form, y=mx+b, the x represents the ______. A. Slope B. Output C. Input D. y intercept
I need help solving this???
At the end of the war, Hitler _____. A. was tried in Nuremberg for war crimes B. surrendered to Allied command in Berlin C. was fatally wounded by British soldi
4000-1375 and I need work
1,Combine the Like Terms: -2x + 7 + 9x - 4 2-Combine the Like Terms: 8 + 3x - (-5x) + 11 3-Distribute and then combine like terms: 3(x - 4) + 10x 4-Use the D
Why did Henry VIII seek a separation from the Catholic Church?Henry VIII separated from the Catholic Church because: a. he wanted to reform the Catholic ChurchB
Part of this area became a fur trading post of your Dutch West India Company colonized
Which of he following describes the type of government created by the constitution
What way does pathogenic bateria or virus typically enter the body?