greyAntisocial greyAntisocial
  • 24-09-2018
  • Mathematics
contestada

a toy company spends $1,500 each day for factory expenses plus $8 per teddy bear which sells for $12 each. How many bears must the company sell in one day to equal its daily costs?

Relax

Respuesta :

FrankieHoward FrankieHoward
  • 24-09-2018
1500÷8
1500÷12
subtract
Answer Link

Otras preguntas

Without parentheses, the expression 8 plus 30 divided by 2 plus 4 equals 27. Rewrite this expression with parentheses so that it equals 13; then 23
True or false: The kingdoms of Africa had little contact with the outside world on the eve of European exploration.
what is the square root of 18.5
Write forty-five thousandths in standard form.
Write the equations in standard form?
whats the value of number 3 in 6,035
How might 2,197 be written as a base number with exponent?
If you travel at a rate of 45 miles per hour.How many minutes will it take to travel 1 mile
Use properties to find the sum or product 5x23x2
how do you solve 35=-2x-15