Fruit snacks are on sale the boxes are the same size the family needs to purchase 24 boxes three boxes for five dollars for boxes for six dollars which snacks said they purchase if they want to spend a lesser amount and how much money will they save

Relax

Respuesta :

four boxes for six dollars is cheaper because 5/3=1.66 and 6/4=1.5

They Need To Purchase The Boxes For $6 And They Will Save $4