ovalenz2364 ovalenz2364
  • 22-09-2018
  • Mathematics
contestada

Shana is at the grocery store comparing two brands of juice. Brand A costs $3.84 for a 16 ounce bottle. Brand B costs $4.50 for a 25 ounce bottle

Relax

Respuesta :

bbansal940 bbansal940
  • 04-10-2018

3.84/16=0.24

4.50/25=0.18

so brand b is cpeaper and should be selected

Answer Link

Otras preguntas

Round each number ten thousands 73569
What makes up about 50 percent of all land areas in the United States?
what is the mean of these numbers 6,7,11
10 is what percent of 15
What makes up about 50 percent of all land areas in the United States?
Compare and contrast Social Darwinism and the Gospel of Wealth. Who was the principal proponent of the latter?
Is the quotient of two irrational numbers sometime, always, or never irrational number?
the moon is about 240,000 miles from earth .What is the distance written as a whole number multiplied by a power of ten?
4=(1/2)^× solve for x
A politician wants to see what people in her district think about tax cuts. Which procedure would be a good way of conducting a survey