thaliacg011
thaliacg011 thaliacg011
  • 21-09-2018
  • Mathematics
contestada

Maggie bought 3 dozen muffins from a baker for $48. Find the costs of 1 dozen muffins and 9 dozen muffins
A.
$12 and $128
B.
$18 and $130
C.
$20 and $152
D.
$16 and $144

Relax

Respuesta :

Tekashi6ix9ine69
Tekashi6ix9ine69 Tekashi6ix9ine69
  • 21-09-2018

48 / 3 = 16

16$ for 1

16 x 9 = 144

D

Answer Link
milot
milot milot
  • 21-09-2018
D. 16(3)=48 this is true 2nd part of the problem wants to know the cost of 9 dozen. So $16(9)=144 so D. Is true. D is the answer
Answer Link

Otras preguntas

how would your weight change on the surface of an earth sized planet whose mass was greater than earths? why?
A 100 centimeter stick broke into 3 pieces one piece was 7 centimeters long and another was 34 centimeters long how long was the third piece
Doing monomials. How do you do this one?
Why do the oceans play such a large part in the water cycle
the school marching band has 36 members. the band director wants to arrange the band members into a square formation. how many band members should be in each ro
What is the initials for sodium chloride
What modern day country is located where Mesopotamia was located
What is 47% of 164 while using a fraction to estimate the percent of each number.
What are the prime numbers of numbers 1-49?
What is the initials for sodium chloride