contestada

If the cost of producing a product that sells for $50 is 12000 plus $20 00 per piece, then what is the cost equation for producing x items?

Relax

Respuesta :

C(x) = $12,000 + ($20/piece)x. This is your cost function.

The revenue function is R(x) = ($50/item)x (but you were not asked for this).