kawamrit18 kawamrit18
  • 22-07-2018
  • Mathematics
contestada

At the frozen yogurt shop, Colin pays $3.28 for his treat, which weighs 8 1/5 ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?

Relax

Respuesta :

ary2101 ary2101
  • 22-07-2018
0.4 dollars per ounce

8 1/5 =8.2
3.28/8.2= 0.4

so 0.4 dollar per ounce
Answer Link

Otras preguntas

plz help me with this question dueto 12:15 plz​
8 times the sum of 7x and seven
The ratio of blue marbles to green marbles if there are 10 blue marbles for every 3 green marbles - YEAR 6
please help meintegrate In x[tex] \frac{ lnx ^{2} }{x}[/tex]​
Blaise is driving a car that is traveling 6.03 m/s and accelerates uniformly at 2.5 m/s² to reach a speed of 12.9 m/s. How long does it take for this accelerati
why are there three zeros in the product of 6 times 103
The particles in a solid are packed very closely together in a rigid, orderly arrangement. They are held together by the attractive forces that act between all
Why do you think so much was borrowed from the Enlightenment era?
What type of attitude does the office of civil rights expect to find when investigating a healthcare facility
Determine whether each of the following are functions :