PINK4123
PINK4123 PINK4123
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

A 5-ounce can of tuna cost $0.90. A 12-ounce can of tuna coats $2.40. Which is the better buy?

Relax

Respuesta :

Jennihasit Jennihasit
  • 25-02-2016
The second one is a better buy because you are paying two cents for each ounce in the first one youre paying 18 cents for each one
Answer Link

Otras preguntas

Is 6/5 greater or less than 3/3
What did Gregor Mendel study? Why? What did he conclude about traits?
what is the meaning of when the ruler behaves himself correctly, the people will also
What is 1/4 of 10 explain
A CABLE COMPANY CHARGES $25 PER MONTH AND $5 FOR EVERY PAY-PER-VIEW MOVIE ORDERED. WRITE THE EQUATION THAT REPRESENTS THE SITUATION,LET B represent the total bi
Todd is using the benchmark 1/2 to compare fractions. Which statement is not correct. A 5/6 less than a 1/2
How long does a horse take to run a distance of 6 miles at 16 miles/hour
What did Gregor Mendel study? Why? What did he conclude about traits?
what are some characteristics for simplest form
Which of the following organic compounds is the main source of energy for living things?a.carbohydratesc.nucleic acidsb.lipidsd.proteins