Five Stars notebooks cost $4.00 more than CVS notebooks. If Marina were to buy 8 Five Stars notebooks then she will have to spend $16.00 more than if she were to buy 10 CVS notebooks. How much does each notebook cost?
For this case, the first thing we must do is define variables: x: cost of Five Stars notebooks y: cost of CVS notebooks We now write the system of equations: x = y + 4 8x = 10y + 16 Solving the system of equations we have: x = 12 $ y = 8 $ Answer: Five Stars notebooks = $ 12 CVS notebooks = 8 $