loveshatters3
loveshatters3 loveshatters3
  • 24-02-2016
  • Mathematics
contestada

Your grandmother gave you $8.34 with which to buy a present. This covered 3/4 of the cost. How much did the present cost???

Relax

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 24-02-2016
so 8.34=3/4 of preset
find 4/4 of present
divide 8.34 by 3
8.34/3=2.78=1/4 of present
1/4 times 4=4/4
2.78 times 4=4/4 present=11.12

answe ris present cost $11.12
Answer Link

Otras preguntas

what is48 divided by 1261
you want to buy noodles a 7 ounce package cost $2.59 a 12 ounce package cost $4.68 a 22 ounce package cost $7.92 which package is the BEST BUY??? Thx 4 helping
65 x 7 with distributive property Can someone please explain
Is it correct: -3(-4)2=(12)2=144? plz explain
oranges cost $1.32 a dozen. What is the cost of one orange ?
9.27 repeating as a fraction
To make a valid generalization, you must have _______ information available to you.
how would I figure out the answer to number 13? because every time I redo it I get a different answer.
what was ome major effect if industrialation on american society
Hayden brought 4 tickets to a football game. He paid 5% service charge for buying them from a broker. His total cost was $105.00. What was the price for each ti